wtorek, 9 lipca 2013

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Dla niektórych osób to pytanie jest zapewne zbyteczne i banalne, ale jest też grono osób, które nie do końca zdają sobie sprawę z tej różnicy. 

Postanowiłam zatem trochę rozwinąć wątek i tu rozwiać Wasze wątpliwości. 

Podstawowe znaczenie mają olejki zapachowe, gdyż to one właśnie odpowiedzialne są za woń, jaka pozostaje na naszej skórze. Ponadto, duże znaczenie można też przypisać środkom homogenizującym i wzmacniającym. Tu nie zapominajmy, że jednym z głównych składników perfum jest również rozpuszczalnik w postaci etanolu lub innych alkoholi lekkich. Zacznijmy od tego, że jest kilka składników, które po wymieszaniu ze sobą tworzą zapach.
Źródło foto: w-spodnicy.ofeminin.pl

Mieszanki sporządzane są w taki sposób, aby uwalniać aromat wonnych substancji w temperaturze ciała. Im więcej olejków zużywa się do tworzenia kompozycji, tym więcej alkoholu potrzeba by je rozcieńczyć. Oczywiście ostatecznie to zawartość olejków decyduje o jakości używanego przez nas "pachnidła".

Mając to wszystko na uwadze, możemy teraz przystąpić do szczegółowej analizy używanego przez nas zapachu:PERFUMY – najmocniejsza forma zapachu. Zawartość składników zapachowych w perfumach waha się od 20 do nawet 40%, zostały one rozpuszczone w 90% alkoholu. Jest to najczystsza forma zapachu. Intensywny i trwały zapach, powoduje, że wystarczy kilka kropli na skórze, aby zapach utrzymywał się przez kilka dni. Oryginalne perfumy są bardzo drogie i czasem ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

WODA PERFUMOWANA (eau de parfum, EDP) – powstaje przez rozpuszczenie olejków zapachowych o stężeniu 10-15% w 90% alkoholu etylowym. Gwarantuje ona silny i długo utrzymujący się zapach.

WODA TOALETOWA (eau de toilette, EDT) – zawiera olejki zapachowe o stężeniu 5-10% rozpuszczone w 85% alkoholu. Roztacza subtelną, świeżą nutę.

WODA KOLOŃSKA (eau de cologne, EDC) – powstaje poprzez rozpuszczenie olejków zapachowych o stężeniu 3-5% w 70-80% alkoholu. 

WODA ODŚWIEŻAJĄCA (eau de fraiche) – w jej skład wchodzi niewielka ilość olejków cytrusowych. Przy jej produkcji olejki zapachowe o stężeniu 1-3% zostały rozpuszczone w 70-80% alkoholu.

EAU... – czasami używane jest same słowo „Eau”, czyli woda. Jej właściwości są zbliżone do słabej wody toaletowej.

WODA PO GOLENIU (after shave, apres resage) – jest najlżejszą formą koncentratu olejków zapachowych, zazwyczaj od 2 do 4%. Ich zapach jest bardzo ulotny. Produkuje się je niewątpliwie tylko w wydaniu dla mężczyzn. Wody po goleniu są przygotowane z myślą o stosowaniu na twarz, zawierają więc mniej olejków zapachowych i alkoholu, aby nie wywoływały nadmiernego pieczenia. Dodaje się również do nich substancje o działaniu łagodzącym i nawilżającym, np. glicerynę.

DEZODORANT – to środek chemiczny zapewniający przyjemną woń ciała przez cały dzień. 

ANTYPERSPIRANT – kosmetyk zapachowy, którego zadaniem hamowanie wydzielania potu. 

Zdarza się też, że producenci w celu przedłużenia trwałości perfum i wzmocnienia ich działania, dodają do olejków zapachowych ekstrakty pochodzenia zwierzęcego, takie jak piżmo.

Wody perfumowane i wody toaletowe tego samego zapachu, z racji różnicy w zawartości olejków zapachowych, nie mogą pachnieć identycznie. 
Ale nie musi to być regułą, na przykład Lolita Lempicka jako woda perfumowana i woda toaletowa mają taką samą moc i trwałość zapachu, a różnią się jedynie bukietem zapachowym – w wersji EDT jest świeższy, ponieważ to perfumy przeznaczone na lato. 
Z kolei w grupie kompozycji letnich zdarzają się perfumy emitowane jednocześnie w dwóch wersjach: jako woda perfumowana i woda toaletowa. Te, nawet jeśli producent podaje identyczne wykazy ich nut zapachowych, nie muszą wcale pachnieć identycznie. 

A więc czym różnią się wody perfumowane od wód toaletowych?

Przeanalizujmy to na przykładzie Euphorii od Calvina Kleina - jednego z moich ulubionych zapachów".
Wprowadzając do sprzedaży wodę toaletową Euphoria cztery lata, po premierze wody perfumowanej o tej samej nazwie, Calvin Klein wyraźnie zaznaczał inne przeznaczenie perfum. W Euphorii EDP wszystkich zachwyca kwiatowe serce z dominującą nutą kwiatu champaca (którego zapach ponoć pobudza mózg do wytwarzania endorfin, czyli hormonów szczęścia), ale jest to zapach specyficzny i wyjątkowo intensywny, nie każdy może go nosić.


Dlatego Calvin Klein zlecił laboratoriom IFF opracowanie formuły perfum opartej na identycznej nucie serca, ale lżejszej, łatwiejszej do noszenia na co dzień. Tak powstała woda toaletowa Euphoria, której uwodzicielskie kwiatowe serce wprowadzają bardzo świeże nuty zielone i cytrusowe (a nie owocowe jak w EDP), a bazę stanowią nuty miękkie i kremowe, uzupełnione o doskonale znane z innych zapachów perfum damskich akordy ciepłego drzewa sandałowego (w miejsce prawie kadzidlanego mahoniu). Jako woda toaletowa Euphoria jest znacznie lżejsza od wody perfumowanej i krócej utrzymuje się na skórze.

Nuty zapachowe perfum Euphoria EDP:
nuta głowy: granat, nuty zielone, owoc kaki
nuta serca: czarna orchidea, lotos, kwiat champaca
nuta bazowa: czarny fiołek, bursztyn, mahoń, piżmo

Nuty zapachowe perfum Euphoria EDT:
nuta głowy: sycylijska bergamotka, nuty zielone, brzoskwinia
nuta serca: kwiat champaca, lotos, orchidea, kapryfolium
nuta bazowa: drzewo sandałowe, bursztyn, nuty kremowe


Mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej podjąć decyzje przy wyborze kolejnego zapachu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz